יום ראשון, 5 בינואר 2014

פוסט אורח - שלומי צ'רקה

היום אני גאה להציג פוסט אורח של האחד והיחיד שלומי צ'רקה!
הסיבה ששלומי נקרא לדגל היא האלבום החדש של Stephen Malkmus, הסולן של Pavment (תמצאו את האלבום בפוסט עצמו).
רק לפני שמתחילים כמה מילים על שלומי (לא בידיעתו), חוץ מזה שהוא מומחה מספר אחד בארץ ל Pavment, REM וכו' הוא יוצר קומיקס-מוסיקה מוכשר. זה התחיל בספר הקומיקס "אל תפני מבטך לאחור" בו מאיירי קומיקס מהשורה הראשונה בארץ קימקסו מילים לשירים של זמרים מהשורה הראשונה, וכן בחוברות קומיקס שהוציא עצמאית שמגיע איתם דיסק עם שירים המלווים את קטעי הקומיקס, אם זה לא מספיק הוא הוציא גם ספרי ילדים, ויש לו את זה:
http://judaism.walla.co.il/?w=/2071/2708167
יאללה מתחילים:

ממש כמו אצל סילבן שלום – ידידיו קוראים לו סטיב / שלומי צ'רקה

ברוכים הבאים לפוסט-אורח שלי בנושא החגיגי – האלבום החדש של סטיבן מלקמוס והג'יקס :
"Wig Out at Jagbags"!
(תרגום חופשי מאד: "תחגגו בפסיכיות על חדלי-אישים")

כפי שרובכם ככולכם כבר יודעים, סטיב היה הסולן של הלהקה הכי מפורסמת מבין הלהקות הלא-מפורסמות – פייבמנט:


סטיב גם היה חבר ב Silver Jews הנה שיר מפיל ששייך ל 2 הלהקות. סטיב כתב אותו:
כשהמאה ה-20 הסתיימה סטיב ערך חשבון נפש עמוק והגיע למסקנה שאם הוא רוצה להתקדם בחיים,
עליו לנגן עם אנשים רציניים שעושים חזרות וכל זה ומנגנים באמת כמו שצריך. היה לו קצת לא נעים לבשר את החלטתו לחבר'ה אז הוא לא ממש טרח לעשות את זה, אבל די מהר הם הבינו לבד.

מאז הוא מנגן עם הג'יקס, שלמרות הרושם העשוי להתקבל - הם לא פחות להקה מפייבמנט.


יש מי שטוען שבלי הנגינה המרושלת של החבר'ה מפייבמנט השירים של מלקמוס נותרו חסרי עוקץ.
אני בהחלט יכול להבין את הטענה הנ"ל, אבל אני לא מסכים איתה כלל. אמנם אלבומי הסולו של מלקמוס יוצאים לעיתים פחות *מגניבים* מהאלבומים של הלהקה ההיא, אבל נראה לי שזה בעיקר בגלל שמלקמוס מתבגר. בכלל, האזנה כרונולוגית לאלבומים של סטיב - מהאי.פי'ז הראשונים של פייבמנט ועד לאלבום הנוכחי – כמוה כצפייה בתינוק שאט אט מתבגר (בכדי לעשות את האנלוגיה מושלמת אולי צריך רק להחליף בין crooked rain  ל wowee zowee ). ואם להמשיך לרגע את אותה אנלוגיה בשקל לענייננו (שהוא האלבום החדש) - סטיבן קצת נתקע בגיל העמידה. שזה לא רע בכלל!!! זה פשוט אומר ש wig out at jagbags לא מחדש כמעט דבר אחרי קודמו (mirror traffic)אלא ממשיך את הקו הדי-קליל שלו וממשיך לספק מלודיות כובשות וטקסטים שמתחכמים בצורה הכי חיננית שאפשר:


כפי שתוכלו לשמוע האלבום נע באלגנטיות אופיינית בין שירים שקטים לשירים יותר דיסטורשניים לכאלו שבאמצע (גם בעניין הזה אגב …wig out מזכיר את קודמו). יש גם כמה שירים טובים שהוקלטו אך לבסוף לא זכו להיכנס לתקליט. את רובם, (כמו זה למשל) 


זכה הקהל הישראלי לשמוע  כשסטיב והלהקה הופיעו בבארבי לפני כשנה וחצי. ההופעה אגב הייתה אחת הטובות שהייתי בה מעודי, סטיבן היה במצב רוח מרומם וכל מי שהיה שם ראה כמה קשה לו לרדת מהבמה בסוף הערב. זה למשל אחד הרגעים השמחים בחיי -

 


- גם בגלל השיר הנוסטלגי בחציו הראשון של הסרטון אך לא פחות בגלל הקאבר המאולתר והמלבב שמתחיל בדקה 4:46!

ואם אני כבר כאן, קשה שלא להזכיר שלכבוד ההופעה ההיא זכיתי לראיין את מלקמוס (טלפונית. ותודה על כך לעינב שיף)
http://e.walla.co.il/?w=/202/2557015  הוא היה ממש נחמד.  אם יזמינו אותו להופיע שוב בארץ הוא בטח יסכים (ווינק ווינק, נאג' נאג' וכו').

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה